Platba platební kartou

V našem kamenném motorkářském moto-shopu motomach3.cz můžete zaplatit veškeré zboží platební kartou s výjimkou nákupu skútrů, motocyklů a čtyřkolek. V takovém případě lze využít možnosti provést platbu bankovním převodem.

V našem internetovém motorkářském  e-shopu motomach3.cz můžete pohodlně a bezpečně platit platební kartou prostřednictvím platební brány GoPay.

Gopay

Trend doby jednoznačně směřuje k bezhotovostním platbám a proto je čím dál méně lidí, kteří nevlastní žádnou platební kartu. Platit kartou je nejen praktické, ale také mnohem bezpečnější, než s sebou pořád nosit tolik peněz, aby nám stačily nejen na běžnou režii dne, ale i na příležitostný výhodný nákup. Platební karty s více různými funkcemi, v mnoha variantách a dokonce i nejrůznějších designech, nabízejí nejen všechny banky, ale dokonce i obchodníci či firmy.

Platební karta - druhy

Platební karty se používají pro výběr hotovosti z bankomatu nebo k placení zboží či služeb - a to jak v kamenných obchodech, tak prostřednictvím internetu, a nově slouží i pro tzv. cash back, což v angličtině znamená "hotovost nazpět", kdy se ve vybraných obchodech dá při placení zboží kartou ještě i současně vybírat menší částky peněz, vše při jedné transakci.

Platební karty

 

Kreditka - sluha i pán

Kreditní karta je vhodná pro toho, kdo se často ocitá v situaci, kdy jeho účet vykazuje dočasný nedostatek volných finančních prostředků. Kreditka mu pak poslouží k čerpání dohodnutého úvěru. Kreditní kartu nabízejí banky stále širšímu okruhu klientů, jejichž finanční historie dává záruku pravidelného splácení. Podmínky pro vydání kreditní karty se u jednotlivých bank mohou lišit, vždy je ale nejdůležitější sledovat tzv. bezúročné období. Je-li v tomto období čerpaný úvěr splacen, neúčtuje si banka úrok, který naopak po uplynutí této lhůty bývá vysoký. Hlavní je sledovat úvěrový rámec, což  je výše částky, kterou může klient kartou vyčerpat, buď jednorázově, nebo po splacení opakovaně (revolving credit). Při pořizování kreditní karty je proto velmi důležité se dobře seznámit se všemi souvisejícími podmínkami. Kreditka může být totiž jak dobrý sluha, tak i zlý pán!

 

Kreditní karta - vyobrazení

 

Historie platebních karet.

Dříve se platilo hotově nebo šeky a některým klientům bylo poskytována možnost platit na tzv. účet „sekeru“ (z důvodu většího utrácení). Koncem 19. století zavedli někteří obchodníci v USA tzv. kovové štítky. Na těchto štítcích bylo vždy vyraženo číslo klienta, které se při nákupu opsalo, a přidal se k němu klientův podpis. Na začátku 20. století přišla americká letecká společnost Western Union Telegraph Company s papírovými platebními kartami, které se staly mezi klienty i mezi obchodníky velmi oblíbenými. (klient měl své pohodlí a obchodník zase větší útratu za služby, které nabízel). Vůbec první platební kartou se stala karta společnosti Air Travel Card. Karta byla zavedena v roce 1948 a byla určena pouze obchodním cestujícím v sektoru letecké dopravy. První karty byly vyráběny z tvrdého papíru nebo z plechu. Použití takových platebních karet se dochovalo dodnes. Princip totiž zůstal stejný. Klient tedy předloží při platbě svou platební kartu a podepíše účet. Prodavač ověří platnost karty a porovná zákazníkův podpis. Později se k takové kontrole přidal i seznam blokovaných karet. První kartou, která byla vynalezena v roce 1950, byla karta, která se dala použít ve všech sektorech života. Jmenovala se Diners Club Credit Identification Card. Později se začaly zabývat platebními kartami i banky. Ty ze začátku však úspěchy neměly, hlavně z toho důvodu, že musely hradit vysoké náklady na výrobu, ale i na reklamu. Koncem 20. století však začaly vznikat platební karty, které známe dodnes, např. VISA karta, American Express a mnoho dalších. První platební kartu na území tehdejšího Československa vydala roku 1988 Živnostenská banka[1] jako dispoziční kartu k devizovému účtu.

0 produktů k porovnání PorovnáváníZobrazit porovnávání